Οκτ 13 2014

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

26/9/2014 : Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, αναγνωρίζοντας την «παρεμβατική δυναμική» της Άθλησης και της Δια Βίου Άσκησης στην ισόρροπη ψυχοκινητική ανάπτυξη του μαθητικού πληθυσμού της χώρας, θεσμοθέτησε (ενταγμένη στο ευρύτερο πλαίσιο του «Κοινωνικού Σχολείου») την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, την πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου κάθε σχολικού έτους.

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2014-15

Στις 10-10-2014 πραγματοποιήθηκαν στο χώρο των συστεγαζόμενων σχολείων Γυμνασίου και Γ.Ε.Λ. Δολιανών οι Αθλητικές Δραστηριότητες, στα πλαίσια του προγράμματος
«1η  ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ 2014-2015 «
του Υπουργείου Παιδείας, με θεματικό άξονα «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι», οι οποίες είχαν κανονιστεί για τις 6 Οκτωβρίου 2014, αλλά αναβλήθηκαν λόγω κακών καιρικών συνθηκών.

Για να δείτε την σχετική εγκύκλιο του Υπουργείου, πατήστε ΕΔΩ

Οι μαθητές συμμετείχαν σε διάφορες αθλητικές δραστηριότητες ( Αγώνες μπάσκετ και βόλεύ, ρίψη ακοντίου κ.α. ).

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2015-16

Στις  5-10-2015 πραγματοποιήθηκαν και φέτος στο χώρο του σχολείου οι προγραμματισμένες δραστηριότητες για την 2η Πανελλήνια Ημέρα  Σχολικού αθλητισμού, σύμφωνα με την εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας.

Καθώς το 2016 είναι έτος διεξαγωγής Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών Αγώνων, ο θεματικός  άξονας του σχολικού έτους 2015-2016 ήταν  « Σχολικός Αθλητισμός ? Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και τα Παραολυμπιακά Αθλήματα ».

ΣΧΟΛΙΚΟ ΈΤΟΣ 2016-17

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας  και Θρησκευμάτων αναγνωρίζοντας την αναγκαιότητα υιοθέτησης ενός πιο δραστήριου τρόπου ζωής των παιδιών και εφήβων και στην προσπάθεια  να παρακινήσει τους μαθητές να συμμετάσχουν  σε οποιοδήποτε είδος φυσικής δραστηριότητας με απώτερο στόχο τη βελτίωση της φυσικής κατάστασης, την καλλιέργεια ή/και ενίσχυση της ευεξίας, υιοθετεί το σύνθημα της Μαθητιάδας  ως λογότυπο της 3ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού (143571/Γ4/10-9-2014 Υ.Α.) για το τρέχον έτος 2016-2017 : «Νοιώσε τη  χαρά  της  άθλησης  χωρίς το άγχος της  νίκης και το φόβο της αποτυχίας :  Αθλητισμός- Δικαίωμα για όλους».

Ως 3η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού ορίζεται η Δευτέρα 3 Οκτωβρίου 2016.

*****  Την ημέρα αυτή πραγματοποιήθηκαν στο χώρο του σχολείου οι προγραμματισμένες δραστηριότητες για την 3η  Πανελλήνια Ημέρα  Σχολικού αθλητισμού, σύμφωνα με την εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας.

eikona4

Δείτε το βίντεο με τις προσπάθειες των μαθητών μας στα διάφορα αθλήματα!!!

Οι μαθητές μας έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον αφού συμμετείχαν οι 80 από τους 92  σε διάφορες δραστηριότητες ( Ακόντιο – 2 ρίψεις, Σφαίρα – 2 ρίψεις, αγώνες ποδοσφαίρου, βόλεϋ και μπάσκετ ).