Ιαν 10 2017

Τμήματα Α1 και Α2

Τμήμα Α1 – Υπεύθυνη καθηγήτρια  :  Πετροπούλου Θωμαή, ΠΕ19

Θέμα εργασίας : Νέοι και Εξαρτήσεις ( Τζόγος, Διατροφικές διαταραχές, Κάπνισμα, Αλκοόλ, κ.α. )

***  ΠΑΡΟΥΣΊΑΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ  ***

Είμαστε πιο σημαντικοί από ένα νούμερο που δείχνει η ζυγαριά….

Κάντε κλικ στην εικόνα για να δείτε

το βίντεο-παρουσίαση!!!

***** ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ *****

«Έως και 200.000 άνθρωποι πεθαίνουν κάθε χρόνο λόγω (της χρήσης) παράνομων ναρκωτικών» ουσιών, υπογράμμισε ο εκτελεστικός διευθυντής του UNODC Γιούρι Φεντότοφ σε σχετική έκθεση. ( http://www.newsbomb.gr)

Στο σκοτεινό δρόμο των ναρκωτικών….

Δείτε πως καταντά ένας νέος άνθρωπος μετά τη χρήση ναρκωτικών ….

Οι εικόνες είναι συγκλονιστικές.  Το βίντεο το αναζήτησαν οι ίδιοι οι μαθητές  και το επέλεξαν μέσα από εκατοντάδες τέτοια βίντεο που κυκλοφορούν στο Διαδίκτυο.

Δείτε την τελική εργασία των μαθητών σε PDF εδώ

———————————————————————————————————————————————————————————

Τμήμα Α2 – Υπεύθυνος  καθηγητής  :  Ντέτσικας Περικλής, ΠΕ09

Θέμα εργασίας :

ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ,  ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΧΟΡΟΙ ΤΟΥ ΠΩΓΩΝΙΟΥ

Η μουσικοχορευτική παράδοση του Πωγωνίου έχει πλούσια ιδιομορφία .Το Πωγώνι βρίσκεται βορειοδυτικά της πόλης των Ιωαννίνων και περικλείεται από τα βουνά Νεμέρτζικα,Κασιδιάρης και Τσαμαντάς .Η ονομασία Πωγώνι ίσως έχει σχέση με το χωριό Διπαλίτσα (Μολυβδοσκέπαστη).

Εικόνα1

Η ιστορία του Πωγωνίου έρχεται από τα βάθη των αιώνων.Τα τραγούδια είναι πολυφωνικά acapella και οι χοροί εκφράζουν πολλές πτυχές των Πωγωνησίων. Στο χώρο και στον χρόνο πολλοί από αυτούς εξελίχθηκαν σε τραγουδιστούς χορούς με συνοδεία μουσικών οργάνων.

Δείτε την παρουσίαση εδώ