Δεκ 08 2015

Ερευνητικές Εργασίες στα τμήματα Α1 και Α2

ΤΜΗΜΑ Α1 – ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ,  ΟΛΓΑ ΘΕΟΔΩΡΟΥ, ΠΕ05

1o Τετράμηνο : » Το αρχαιολογικό ενδιαφέρον στην περιοχή του Πωγωνίου στα Μουσεία και στον ίδιο τον τόπο «

Προβολή video από τους μαθητές

Δείτε την ΤΕΛΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ για το Α’ Τετράμηνοslide-1-638

2ο Τετράμηνο – » Το αρχαιολογικό ενδιαφέρον στην περιοχή της  Δωδώνης και πιο συγκεκριμένα στο αρχαίο θέατρο και το μαντείο «

Επίσκεψη των μαθητών στο Αρχαίο θέατρο της Δωδώνης

ΤΕΛΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ 2ου Τετραμήνου

————————————————————————————————————–

ΤΜΗΜΑ Α2 – ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ , ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥ ΘΩΜΑΗ, ΠΕ19

1ο Τετράμηνο  : » Η σημασία της ανακύκλωσης στη ζωή μας «

Οι μαθητές δημιούργησαν το παρακάτω βίντεο που συνοψίζει τη μεγάλη σημασία της Ανακύκλωσης.

Εργασία σε PowerPoint

Βίντεο

Ανακύκλωση απορριμμάτων είναι η διαδικασία με την οποία επαναχρησιμοποιείται εν μέρει ή ολικά

slide-1-638

Γραπτή έργασία

οτιδήποτε αποτελεί έμμεσα ή άμεσα αποτέλεσμα της ανθρώπινης δραστηριότητας και το οποίο στην μορφή που είναι δεν αποτελεί πλέον αγαθό για τον άνθρωπο. Στην διαδικασία αυτή συνήθως τα απορρίμματα μετατρέπονται σε πρώτες ύλες από τις οποίες παράγονται νέα αγαθά.

Ερωτηματολόγιο για την ανακύκλωση

Οι μαθητές του Α2 ΓΕ.Λ. ΔΟΛΙΑΝΩΝ ρωτούν τους συμμαθητές τους για την ανακύκλωση !!!!

Ρωτήθηκαν 57 μαθητές του Γ/σίου και του ΓΕ.Λ. Δολιανών%cf%80%ce%b1%cf%81%ce%bf%cf%85%cf%83%ce%af%ce%b1%cf%83%ce%b71

Δείτε τις απαντήσεις που έχουν δώσει.

Χρήσιμες συμβουλές που όλοι πρέπει να ακολουθούμε

2ο Τετράμηνο : » Δημιουργία Hot potatoes για την ανακύκλωση «

Οι μαθητές του Α2 δημιουργούν hot potatoes με θέμα την ανακύκλωση….

Αφού μελετήσετε την εργασία που έχουν ήδη δημιουργήσει από το 1ο τετράμηνο, θα είστε σε θέση να απαντήσετε σε ΑΠΛΕΣ, αλλά και σε πιο ΔΥΣΚΟΛΕΣ ερωτήσεις!!!!

Ελπίζουμε αυτά τα μικρά <<τεστ>> να σας ψυχαγωγήσουν, αλλά και να σας ενημερώσουν για την ανακύκλωση, με βασικό στόχο να καταλάβουμε όλοι πόσο σημαντική είναι και θα είναι για τη ζωή μας

Ας παίξουμε λοιπόν!!!!!

Σταυρόλεξο1 για την Ανακύκλωση ( από τις μαθήτριες Άρια και Σοφία )

Σταυρόλεξο2 για την Ανακύκλωση ( από τη μαθήτρια Σκούπρα Νεφέλη )