Οκτ 03 2014

———————-
Α’ ΤΕΤΡΑΜΗΝΟ
———————–
1η ομάδα – Θέμα : «Το Πανηγύρι» – Επιβλέπων Καθηγητής: Γκαρτζονίκας Κων/νος, ΠΕ09

Το ?εγάλο πανηγύρι του χωριού ?ας είναι ?έρα ξεχωριστή για όλους ?ας.

Παρατηρώντxorosας απλά ?ία φωτογραφία ενός πανηγυριού των περασ?ένων χρόνων (από τις πολλές που βρίσκονται στα οικογενειακά ?ας άλ?που? φωτογραφίας) ταξιδεύεις νοερά στο παρελθόν, το συγκρίνεις ?ε το παρόν και ίσως στο τέλος να αρχίσεις να φαντάζεσαι και το ?έλλον.

Η κοινωνική αυτή εκδήλωση αποτελεί βασικά ?ια συνεύρεση ανθρώπων για διασκέδαση.

Εργασία των μαθητών – Το πανηγύρι

2η ομάδα – Θέμα:» Έλληνες Γεωμέτρες» – Επιβλέποντες Καθηγητές: Τάτσης Χρήστος ΠΕ03, Λάζου Παρασκευή ΠΕ02

Έλληνες γεω?έτρες,  από τον Ευκλείδη στον Τεύκρο Μιχαηλίδη Ο Ευκλείδης και οι συνεχιστές του στην Επιστή?η και την Τέχνη.

«?ύο ?εθόδους έχει ο άνθρωπος για να προσεγγίσει την ο?ορφιά: τα ?αθη?ατικά και την Ποίηση»

Κάρλ Χάιζεν?περγκ

Γραπτή Εργασία – Έλληνες Γεωμέτρες

——————————-
Β’ ΤΕΤΡΑΜΗΝΟ
————————–

1η ομάδα – Θέμα:»Το Καταναλωτικό Πρότυπο»  – Επιβλέπων Καθηγητής: Γκαρτζονίκας Κων/νος, ΠΕ09

Πρόλογος

Στα πλαίσια του ?αθή?ατος της ερευνητικής εργασίας του Β΄ τετρά?ηνου του σχολικού έτους 2011-12 δώδεκα ?αθητές της Α’΄ τάξης του ΓΕ.Λ. ?ολιανών σχη?άτισαν τ?ή?α ενδιαφέροντος για την διεξαγωγή έρευνας

?ε θέ?α «Το Καταναλωτικό Πρότυπο».

Δείτε την τελική εργασία : Το καταναλωτικό πρότυπο

2η ομάδα – Θέμα: «Η Γεωμετρία ως τρόπος έκφρασης στις τέχνες  (Ζωγραφική, Γλυπτική) και ως εργαλείο κατανόησης της φύσης»

Επιβλέποντες Καθηγητές: Βασιλάκη Κων/να ΠΕ03, Λάζου Παρασκευή ΠΕ02

Όλα τα αντικείμενα που μας περιβάλλουν (φύση) έχουν τρεις διαστάσεις.

Η Γεωμετρία ήταν ο πρώτος κλάδος της ανθρώπινης γνώσης που διαμορφώθηκε ως επιστήμη και επί αιώνες ο μόνος.

Το αντικείμενό της, ο χώρος και τα σχήματα, είναι και προσιτό και πλούσιο, πρόσφορο για θεωρητική μελέτη αλλά και για πρακτικές εφαρμογές. Από την εποχή του Αρχιμήδη και του Ήρωνα μέχρι σήμερα, τα πεδία εφαρμογής της Γεωμετρίας συνεχώς διευρύνονται.

Για τα σπίτια στα οποία ζούμε, τα καράβια με τα οποία ταξιδεύουμε ή τις επεξεργασμένες εικόνες της τηλεόρασης είναι αναγκαία

η χρήση της Γεωμετρίας, άμεση ή έμμεση.

Δείτε την τελική εργασία εδώ