Σεπ 04 2014

Τμημα Β1 – Η Μεσογειακή Διατροφή και τα Χαρακτηριστικά της

Επιβλέπουσα καθηγήτρια : Θεοδώρου Όλγα ΠΕ05

Παραδοσιακές Συνταγές της Ηπείρου

Η παρούσα εργασία ?ε θέ?α ?Παραδοσιακές συνταγές της Ηπείρου? εκπονήθηκε στα πλαίσια του ?αθή?ατος

της Ερευνητικής Εργασίας από την Β? Τάξη του ΓΕ.Λ. ?ολιανών Ιωαννίνων κατά το σχολικό έτος 2013-2014.

Η μία ο?άδα  αποτελείται από τους Αθανασίου ?η?ήτρη, Γκόγκου ?έσποινα, Μάτσικα Γιώργο και Νιαράκη Ελένη. Ασχολήθηκαν ?ε τα παραδοσιακά φαγητά της Ηπείρου (πίτες, σούπες, κυνήγια, θαλασσινά και άλλα).

Δείτε την εργασία εδώ

Η άλλη ο?άδα συγκροτήθηκε από τους ?αθητές   Μπίκα Νίκο, Μυριούνη Ευσταθία, Παπακηρύκου Κωνσταντίνο και Σιούτη Γιάννη και ανέλαβε το υποθέ?α   »Σιροπιαστά γλυκά της Ηπείρου».

Δείτε την εργασία εδώ ( σε κείμενο pdf ) και τα συμπεράσματα εδώ !!!!

Τμήμα Β2 – Η συμπεριφορά των νέων παλιά και σήμερα

Επιβλέπουσα καθηγήτρια : Βάσσιου Δ. Λαμπρινή ΠΕ05

– 1ο ΤΕΤΡΑΜΗΝΟ

Και την φετινή χρονιά η Β’ Τάξη του Γενικού Λυκείου ?ολιανών κλήθηκε να υλοποιήσει την δική της Ερευνητική Εργασία.

Η ο?άδα την οποία ε?είς εκπροσωπού?ε είχε ως αντικεί?ενο » Την συ?περιφορά των ?αθητών παλιά και σή?ερα».

Εξαιτίας του ?εγάλου όγκου δεδο?ένων που έπρεπε να επεξεργαστού?ε και των ποικίλων θε?ατικών ενοτήτων που χρειάστηκε να ερευνήσου?ε η ο?άδα χωρίστηκε σε τρεις ?ικρότερες υποο?άδες. Το ταξίδι προς την τελική παρουσίαση της ερευνητικής ?ας εργασίας ήταν επίπονο και αρκετά κουραστικό.

Δείτε το τελικό αποτέλεσμα της εργασίας εδώ

– 2ο ΤΕΤΡΑΜΗΝΟ